Szerző: Király Péter; Rettegi Zsolt
A teljes partitúra:
Az oratórium dalai:
- Bevezető
- Prófétáitok megjövendölték
- Ave Maria
- Kihunyt a fény
- Vándorlás
- Sötét van
- Évezredek óta
- Vándorlás
- Egy istálló nyitva áll
- Mária, bízzál!
- Lassan éjfélre jár
- Ne féljetek
- Jöjj el Betlehem
- Glória
- Ima
A szerző ajánlása a partitúrához:
Ez itt egy karácsonyi üzenet Karmel-módra. Hosszas munkával és utánajárással elkészült a Jöjj el, Betlehem! c. oratóriumom teljes kottája. Poros mappákat lapoztam át, rég elfelejtett fájlokat
nyitottam meg trükkös módon, hogy előjöjjenek azok az ének- és hangszeres szólamok, amelyekre már magam sem emlékeztem jól. És ahol semmi nyomát nem találtam egykorú lejegyzésnek, hangról hangra fülelve kottáztam le a 2003-as felvételünkről.
De most kész. És bár biztos sok hiba lesz benne (hiába néztem át újra meg újra) és sok szempontból nem “szabályos”, legalább egyértelmű és – szerintem – egészen jól követhető.
Ajánlom sok-sok szeretettel minden kórusnak, zenekarnak, amely részben vagy egészben elő akarná adni a darabot; és minden zeneszerető testvéremnek, aki ismeri (vagy éppen jobban meg
szeretné ismerni) az oratóriumot és szívesen böngészné az egyes dalok szólamkiosztását és hangszerelését.
A műfaj sajátossága, hogy nem lehetett mindent lejegyezni. A 2003-as lemez jazzes improvizációit, zongorakíséreteit meg sem kíséreltem visszaadni. Nem akartam a kottaképet a szükségesnél jobban megbonyolítani. Ez a kotta, ahogy mondani szoktuk, “tájékoztató jellegű”, a darab elviseli, sőt kívánja az invenciózus zenészek tovább-gondolását.
Bár minden esetben kottáztam szopránt, altot, tenort és basszust is, ezek nem klasszikus kórusszólamok. Sokszor egy magas és egy mély szólam szerepel csak, a “tenor” szólisztikus ellenszólam, a basszus pedig opcionális “támaszték”. Már ahogy ezt ebben a műfajban megszoktuk. Amire nagy hangsúlyt fektettem, az az énekszólamok prozódiája, azaz szövegritmusa. Ezt szerettem volna nagyon élethűen leírni, akár azon az áron is, hogy kicsit bonyolultabban néznek ki az egyes ritmusképletek.
A hangszeres apparátus nagyságától sem kell megijedni: tapasztalat szerint ez a mű jól előadható pár hangszeressel (mondjuk, egy fuvolával és egy hegedűvel) is. A B-trombita eltérő kottázása miatt szólamát minden esetben beleírtam a fuvola sorába is, hogy nem transzponáló hangszerrel is jól lehessen játszani.
A kottát kérésre más formátumban is el tudom küldeni (pdf, szólamkották stb.) A teljes lejegyzés közreadásávalszeretnék a Karmel-oldal minden kedves olvasójának, barátainknak, támogatóinknak és minden kedves testvérünknek Istentől megáldott szép ünnepet kívánni. A Karmel Együttes zenészei nevében is:
Király Péter 2018 karácsonyán
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.